Misja Minazee

Personalny
trening umysłu

Umysł i ciało

 

Trening personalny kojarzy się z aktywnością fizyczną, ale coraz więcej osób zaczyna pracować nie tylko nad swoim wyglądem zewnętrznym i zdrowiem fizycznym, ale też nad wydajnością, sprawnością oraz zdrowiem swojego mózgu. Żyjemy coraz dłużej dlatego też utrzymanie naszego umysłu w dobrej formie, tak długo jak to możliwe, staje się coraz ważniejsze. Chcemy osiągać sukcesy i cieszyć się życiem. Do tego potrzeba sprawnego ciała i umysłu. Jak wygląda trening umysłu? Podobnie jak trening ciała opiera się na systematyczności i powtórzeniach. Można, i powinno się, go wesprzeć odpowiednią dietą.

Jak wygląda personalny trening umysłu?

Ustalenie planu personalnego treningu umysłu opiera się na wstępnym pomiarze fal mózgowych w różnych aktywnościach oraz na wywiadzie. Każdy mózg jest inny i potrzebuje innego wsparcia. Niektóre cechują się „wolniejszą” pracą – dużą ilością fal alpha i theta – i mają problemy ze skupieniem się na zadaniu i skończeniem go. Taki umysł będzie potrzebował treningu koncentracji. Mózgi innych osób wykazują intensywną „szybką” aktywność – fale high betha i gamma – i nie mogą przestać myśleć o przeszłości, czy planować. Takie umysły często potrzebują pomocy w relaksacji i zasypianiu. 

Niektórzy potrzebują zwiększyć wydajność mózgu, żeby szybciej i skuteczniej wykonywać zadania. W obu przypadkach cel można osiągnąć odpowiednio dobraną medytacją, neurofeedbackiem, muzyką, stymulacją AVE (Audio-Visual Entrainment), wirtualną rzeczywistością. Wesprzeć się olejkami oraz ćwiczeniami fizycznymi i kontaktem z naturą. Wszystko będzie zależało od tego, co będzie dla Twojego umysłu najskuteczniejsze. Skuteczność i postęp jest na bieżąco weryfikowany pomiarami, które są widoczne na ekranie monitora. Cześć treningu wymaga powtórzeń. Wiele aktywności możesz wykonywać sam w domu, kiedy już będziesz wiedział, co jest dla Ciebie skuteczne. 

Czytaj więcej o możliwościach twojego mózgu.